tve movistar+
Official
Sponsors
65th San Sebastian Film Festival
22/30 September 2017 - #65ssiff

close
Complete this form with your details for accessing the contents reserved for registered users
Click here
Forgotten your password? Click here

close


You have still not activated your email. We have sent you an email. You must click on the attached link to activate your account.

You are in: Home > 2019. 67th Edition  > Agenda > Agenda
AGENDA - Thursday 26th
28
Saturday
27
Friday
26
Thursday
25
Wednesday
24
Tuesday
23
Monday
22
Sunday
21
Saturday
20
Friday
19
Thursday

Arrivals

 María Cristina Hotel
10:05
Carlos Bardem
  "Adiós" (RTVE Gala)
Actor
  "Sanctuary" (Other activities)
Screenwriter, Producer

14:00
Éric Toledano
  "Hors normes / The Specials" (Perlak)
Director, Screenwriter

14:00
Olivier Nakache
  "Hors normes / The Specials" (Perlak)
Director, Screenwriter

14:45
François Girard
  "The Song of Names " (Official Selection)
Director

16:10
Reda Kateb

18:00
Marisa Paredes
Actress

18:25
Mario Casas
  "Adiós" (RTVE Gala)
Actor

19:40
Edgar Ramírez
  "Wasp Network" (Donostia Award Screenings)
Actor

 Londres Hotel
15:15
Ignacio Sánchez Pérez
  "Diecisiete / Seventeen" (Official Selection)
Actor

15:40
Daniel Sánchez Arévalo
  "Diecisiete / Seventeen" (Official Selection)
Director, Screenwriter

18:00
Alan Elliot
  "Amazing Grace" (Perlak)
Director, Producer

18:00
Lola Cordón
  "Diecisiete / Seventeen" (Official Selection)
Actress

Press Conference

11:00
(Donostia Award Screenings)
Kursaal - Press Conference Room
  • Donald Sutherland (Actor, Donostia Award)
  • Giuseppe Capotondi (Director)

  • 12:30
    (RTVE Gala)
    Kursaal - Press Conference Room
  • Natalia de Molina (Actress)
  • Elena Sánchez ('Historia de nuestro cine' (La 2) hostess)
  • Carlos Bardem (Actor)
  • Ruth Díaz (Actress)
  • Fernando Javier López Puig (Content, cannel and programs production Director - TVE)
  • Enrique López Lavigne (Producer)
  • Olmo Figueredo (Producer)

  • 13:50
    (Official Selection)
    Kursaal - Press Conference Room
  • Sarah Gavron (Director)
  • Theresa Ikoko (Screenwriter)

  • Photocall

    10:30
    (Donostia Award Screenings)
    Kursaal - Terrace
  • Donald Sutherland (Actor, Donostia Award)
  • Giuseppe Capotondi (Director)

  • 11:30
    (Other activities)
    Kursaal - Terrace
  • Álvaro Fernández Longoria (Director, Screenwriter, Producer)
  • Carlos Bardem (Screenwriter, Performer, Producer)
  • Javier Bardem (Performer, Producer)
  • Berta Moreno (Associate Producer)

  • 12:00
    (RTVE Gala)
    Kursaal - Terrace
  • Carlos Bardem (Actor)
  • Natalia De Molina (Actress, RTVE-Another Look Award Jury)
  • Ruth Díaz (Actress)
  • Enrique López Lavigne (Producer)
  • Fernando Javier López Puig (Content, cannel and programs production Director - TVE)
  • Elena Sánchez ('Historia de nuestro cine' (La 2) hostess)

  • 13:20
    (Official Selection)
    Kursaal - Terrace
  • Sarah Gavron (Director)
  • Theresa Ikoko (Screenwriter)

  • 18:30
    (Zabaltegi Tabakalera)
    Tabakalera - Main entrance
  • Martín Rejtman (Director, Screenwriter, Chair of the NEST. Film Students Jury)
  • Florencia Larrea (Executive Producer)
  • María Victoria Marotta (Executive Producer)

  • 18:30
    (Zabaltegi Tabakalera)
    Tabakalera - Main entrance
  • Anthony Marciano (Director, Screenwriter)
  • Max Boublil (Screenwriter, Actor)
  • Alice Isaaz (Actress)
  • Benjamin Elalouf (Producer)
  • Charlotte Boucon (International Sales)

  • 21:45
    (Zabaltegi Tabakalera)
    Tabakalera - Main entrance
  • Bertrand Bonello (Director, Screenwriter, Producer)

  • Desayunos Horizontes

    11:00
    VE Theatre - Club
    Presenter: Julio Feo

    (Horizontes Latinos)
  • Armando Capó (Director, Screenwriter)
  • Claudia Olivera (Producer)

  • (Horizontes Latinos)
  • Sebastián Muñoz (Director, Screenwriter)
  • Alfredo Castro (Actor)

  • (Horizontes Latinos)
  • Lucía Garibaldi (Director, Screenwriter)
  • Romina Betancur (Actress)
  • Federico Morosini (Actor)
  • Pancho Magnou (Producer)

  • Meetings

    14:00
    VE Theatre - Club
    Presenter: Juan Zavala

  • Maider Fernández Iriarte (Director, Screenwriter)
  • Leire Apellaniz (Producer)

  • (Zabaltegi Tabakalera)
  • Bertrand Bonello (Director, Screenwriter, Producer)

  • Red carpet Photocall

    15:30
    (Other activities)
    VE Theatre - Red Carpet
  • Álvaro Fernández Longoria (Director, Screenwriter, Producer)
  • Carlos Bardem (Screenwriter, Performer, Producer)
  • Javier Bardem (Performer, Producer)
  • Berta Moreno (Associate Producer)

  • 18:00
    VE Theatre - Red Carpet
  • Olivier Nakache (Director, Screenwriter)
  • Éric Toledano (Director, Screenwriter)
  • Reda Kateb (Actor)

  • 18:30
    (Official Selection)
    Kursaal - K1 Red Carpet
  • Sarah Gavron (Director)
  • Theresa Ikoko (Screenwriter)

  • 21:00
    RTVE Gala
    (RTVE Gala)
    VE Theatre - Red Carpet
  • Carlos Bardem (Actor)
  • Mario Casas (Actor)
  • Natalia De Molina (Actress, RTVE-Another Look Award Jury)
  • Ruth Díaz (Actress)
  • Enrique López Lavigne (Producer)
  • Fernando Javier López Puig (Content, cannel and programs production Director - TVE)
  • Elena Sánchez ('Historia de nuestro cine' (La 2) hostess)

  • 21:30
    Donostia Award giving Ceremony DONALD SUTHERLAND
    (Donostia Award Screenings)
    Kursaal - K1 Red Carpet
  • Donald Sutherland (Actor, Donostia Award)
  • Giuseppe Capotondi (Director)

  • Presentations and colloquiums

    12:00
    (New Directors)
    Kursaal, 2
     Presentation and Q&A 

    16:00
    Kursaal, 2
     Presentation and Q&A 

    16:00
    (Other activities)
    Victoria Eugenia Theatre
     Presentation 

    18:00
    (Chinese Opera Film Screening)
    Trueba, 1
     Presentation and Q&A 

    18:15
    (Culinary Zinema)
    Principe, 9
     Presentation 

    18:30
    Victoria Eugenia Theatre
     Presentation 

    19:00
    (Horizontes Latinos)
    Kursaal, 2
     Presentation and Q&A 

    19:00
    (Zabaltegi Tabakalera)
    Tabakalera-Theatre 1
     Presentation 

    19:00
    (Zabaltegi Tabakalera)
    Tabakalera-Theatre 1
     Presentation and Q&A 

    20:15
    Principe, 2
     Presentation and Q&A 

    20:15
    Principe, 9
     Presentation and Q&A 

    20:15
    Principe, 3
     Presentation and Q&A 

    22:00
    (New Directors)
    Kursaal, 2
     Presentation and Q&A 

    22:15
    (Zabaltegi Tabakalera)
    Tabakalera-Theatre 1
     Presentation and Q&A 

    Awards

    18:00
    LURRA AWARD
    Karpa
  • Julio Medem (Film Director)
  • Javier Bardem (Actor)
  • Elena Sánchez ('Historia de nuestro cine' (La 2) hostess)
  • Marta Garcia Larriu (Producer)
  • Alba Flores (Actress)
  • Edurne Rubio Requena (Greenpeace Engagement Director)
  • Javier Bardem will deliver the award.

    Official Sponsors:
    Official Collaborators:
    Associated Institutions:
    © San Sebastian International Film Festival | Developed by: Yo Miento Producciones

    This website uses cookies to improve the user experience. More info Agree